Ktorý kotol na vodu uprednostňujete?

Každý z nás potrebuje teplú vodu pre pohodlný odpočinok. Teplá voda v karavanoch môže byť použitá na ohrev vody v kanvici na sporáku, alebo môžete minúť peniaze a nainštalovať high-tech karavanový kotol.

Kotly sa líšia v systéme napájania: elektrické a plynové.

Elektrické kotly (Truma a iní výrobcovia) sú lacnejšie ako plyn, jednoduchšie v stavebníctve, kompaktné, celkom protipožiarne.

Ale na napájanie týchto kotlov musíte pripojiť na 220V, čo výrazne obmedzuje ich použitie. Pre autonómnu prácu budete potrebovať výkonný generátor paliva (ktorý bude chrastiť, jesť palivo, a možno aj ukradnúť ďalšiu noc), alebo výkonný akumulátor (najlepšie niekoľko) invertor a solárne panely. Inými slovami, úprava systému na autonómiu je pomerne drahá.

Plynový kotol (vyrábaný firmou Truma, Carver) je z hľadiska nákladov podstatne drahší, ale na jeho prevádzku je potrebný len zemný plyn a 12V (na dodávku iskry).

Plynové kotly ohrievajú vodu oveľa rýchlejšie ako elektrické. Zariadenie plynových kotlov je zložitejšie ako elektrické a vyžaduje pravidelnú údržbu. Vyžaduje tiež bezpečný prívod a odvod plynu. Viac nebezpečenstva požiaru. Rovnako ako všetky plynové spotrebiče v chlade trpia kvôli zamrznutiu plynu vo valci.

Do vykurovacieho systému karavanu sú zabudované aj kotly-výmenníky tepla (od výrobcov Alde, Primus, Truma).

V takýchto kotloch sa voda zohrieva odberom tepla z vykurovacieho média vykurovacieho systému (kvapalina alebo vzduch). V systémoch s kvapalným ohrevom je tiež možné uzavrieť cirkulačný systém chladiaceho média do malého cirkulačného okruhu, ktorý prechádza len cez výmenník tepla (takže v lete, pri použití bežného vykurovacieho systému, ohrievať iba vodu v kotle a neohrievať celý obytný príves).

Také výmenníky tepla sú tiež vybavené elektrickými ohrievačmi na ohrev vody, v prípade, že je pripojený externý zdroj 220V.

V prívesoch je možnosť využitia plynových ohrievačov pre domácnosť.

Ich významné plus je veľmi malá cena. Pri inštalácii takéhoto systému však musíte byť inteligentní a nájsť vhodný bod pripojenia, zohľadniť správny prietok výfukových plynov a dodávku zemného plynu. Je tiež potrebné znížiť výkon horáka (zastaviť polovicu trysiek, inak bude voda v kotle jednoducho variť) a prekonfigurovať senzor na nižší spínací tlak v prívode vody.

Tiež kotly na ohrev vody sú rozdelené podľa princípu prevádzky: prietok a akumulátor.

Prietokový kotol má malé rozmery a hmotnosť. Voda v kotle sa okamžite zahrieva, keď prichádza s výkonným elektrickým tienidlom alebo plynovým horákom. Pri prevádzke kotla bude významná spotreba elektriny alebo plynu.

Kumulatívne kotly výrazne prevyšujú prietokové rozmery. Voda je ohrievaná pomaly a nepretržite elektrickým ohrievačom s nízkym výkonom (plynový horák) v špeciálnom zásobníku s obmedzeným objemom (asi 7-13 litrov). Keď je prívod teplej vody zapnutý, studená voda vstupuje do ohrievacej nádrže a vytláča horúcu vodu, proces ohrevu začína znova až do ďalšieho zapnutia. Výhodou tohto princípu prevádzky je výrazná úspora elektriny (plynu). Medzi nedostatkami je možné si všimnúť čas čakania na ohrev ďalšej časti vody, ako aj veľkých veľkostí.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár