Aké vykurovacie systémy sú v motorhomes?

Vykurovacie systémy v obytných domoch a prívesoch sú rozdelené do niekoľkých typov: t

Na zdroj energie: plyn, elektrický, na kvapalné palivo.
Podľa možností chladenia: vzduch a kvapalina

Ohrievače plynu zahŕňajú obchodné značky Alde, Truma, Primus.

Výhodou plynových ohrievačov je, že zemný plyn je ekonomickejší ako elektrina a kvapalné palivo a tiež energeticky účinnejší. Indikátory autonómie sú tiež vo výške. Z mínusov možno konštatovať, že ruský plynový bután, ktorý je súčasťou zmesi propán-bután (ktorá sa v našej krajine nazýva zemný plyn), sa pri veľmi negatívnych teplotách neodparuje a stáva sa tekutým. V dôsledku toho sa ohrievač prestane pracovať, keď je to potrebné. Za zmienku stojí aj výbušnosť, možnosť úniku, ako aj škodlivé výpary oxidu uhoľnatého (ak výfukový systém ohrievača nie je v poriadku). V Európe nie sú všade jednotné normy pre plynové zariadenia a môžu s ním vzniknúť problémy.

Elektrické ohrievače sú zvyčajne zabudované do plynových ohrievačov Alde a Primus ako záloha a sú tiež predávané samostatne vo veľkých množstvách. Okrem toho je tu možnosť s elektrickými rohožami zabudovanými do podlahy.

Tu sa teplo prenáša vysokoodporovým drôtom uloženým v rohoži. Všetky tieto zariadenia sa ľahko ovládajú, nie sú nebezpečné pre požiar a ich náklady sú relatívne vysoké. Len tu sa spotreba elektrickej energie ukáže ako veľmi nákladná a autonómia je vylúčená (generátor kvapalných palív sa nepočíta).

Ohrievače vykurovacieho oleja sú zastúpené hlavne spoločnosťami Webasto a Eberspächer.

Výhodou týchto vykurovacích telies je autonómia a dostupnosť kvapalných palív (benzín alebo nafta, ktoré sa na rozdiel od plynu nachádzajú v našich skrytých skrytých zákutiach), ktoré sa odoberajú priamo z nádrže automobilu. Vykurovací systém je namontovaný pod podlahou karavanu, čo šetrí vnútorný priestor kabíny. Aj v zime môže ohrievač pracovať ako predhrievač, najprv sa zahrieva motor a potom obytná jednotka a voda. Z minusov možno konštatovať, že až donedávna boli všetky kvapalné ohrievače hlučné a mali nepríjemný zápach. Kvapalné palivo je chemicky inertnejšie ako plyn.

Teraz budeme analyzovať princíp prevádzky, výhody a nevýhody systémov so vzduchovým a kvapalinovým chladivom.

Vzduchom chladené ohrievače produkujú obchodné značky Truma, Carver, Webasto, Eberspächer.

Takéto systémy prijímajú studený vzduch vo vnútri karavanu, ohrievajú ho a potom ho prenášajú späť do obytného modulu priamo alebo cez potrubný systém. Vzduchové kúrenie je lídrom v inštalácii na mobilných domoch, hlavne kvôli svojej atraktívnej cene. Vzduch v kabíne je ohrievaný oveľa rýchlejšie ako s kvapalným chladivom. Aj v prvých 10 rokoch prevádzky nevyžaduje vykurovanie vzduchom žiadnu špeciálnu službu.

Z minusov v porovnaní s kvapalinovým ohrievačom stojí za povšimnutie väčšia spotreba plynu, nerovnomerné rozloženie tepla.

Ohrievače s kvapalným chladivom produkujú obchodné značky Alde, Primus, Webasto, Eberspächer.

Takéto ohrievače ohrievajú kvapalinu (vodu alebo nemrznúcu kvapalinu) cirkulujúcu v uzavretom okruhu vo vnútri prívesu dachy, ktorá odvádza teplo do vykurovacích telies (batérií), kde sa dáva ako tepelné žiarenie do obytného priestoru mobilného domu.

Plusom je rovnomerné rozloženie tepla v kabíne, nižšia spotreba plynu, schopnosť zvýšiť výkon jednoduchým vložením ďalšej batérie do okruhu.

Z minusov stojí za zmienku vysoké náklady na zariadenie a jeho technickú zložitosť, pomalšie ohrievanie kabíny, komplexnejšiu údržbu (pravidelná skúška netesnosti, uškrtenie vzduchu, výmena chladiva každé 2-3 roky).

Také systémy ako Alde a Primus sú vybavené vstavanými výmenníkmi tepla, ktoré vám umožňujú ohrievať vodu z vodovodu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár