Ako si vybrať a používať plynové fľaše?

Existuje niekoľko typov plynových fliaš: kov a kompozit (plast). Každý typ má svoje výhody a nevýhody.

Kovové plynové fľaše. Stále veľmi široko používaný v používaní po celom svete. Ruské valce na výtlaku sú rozdelené do 6, 12, 27 a 50 litrov.

Výhody: nízka cena a široká distribúcia.

Nevýhody: ťažká, korozívna, neschopnosť vizuálne monitorovať množstvo plynu, zvýšené iskrenie počas prepravy

Tiež existujú hliníkové valce európskych výrobcov. Sú výrazne ľahšie, ale trikrát drahšie ako oceľ podobnej veľkosti.

Kompozitné (plastové fľaše). Distribúcia nebola prijatá tak dávno, ale popularita tohto nového typu valcov sa každým rokom stáva čoraz viac.

Výhody: ľahký, nekorozívny, schopnosť vizuálne kontrolovať hladinu plynu vo valci, štýlový a atraktívny vzhľad

Nevýhody: kompozitný valec je 4-5 krát drahší ako oceľ rovnakej veľkosti

V súčasnosti existuje niekoľko európskych výrobcov kompozitných valcov, menovite Ragasco LPG (Nórsko), Composite Scandinavia (valce radu Compolite CS a Passion, Švédsko) a Rugazko LLC (Rusko). Valce Ragasco majú 4 objemové možnosti (12,4, 18,2, 24,5 a 33,5 l.).

Varovanie!

Dňa 13. októbra 2014 sa spoločnosť LLC Rugazko rozhodla odvolať valce vyrábané firmami Composites Scandinavia (Švédsko) a Rugazko (Rusko), ktoré boli vyrobené od 1. januára 2012 do 13. októbra 2014 a nahradené valcami Ragasco. Dôvodom na odvolanie bola nekompatibilita zloženia kompozitu s kvalitou ruského plynu. Prítomnosť metanolu v domácom plyne poškodzuje steny valca, najmä ak sa používa v podmienkach vysokej teploty. Vyššie uvedené valce sa nemôžu používať s ruským plynom, pretože Môže to poškodiť vaše zdravie.

Passion a Compolite CS na systém výmeny náhradných valcov Ragasco.

Prečo vybuchujú valce

Valce ohromne explodujú v dôsledku porušenia skladovacích a prevádzkových techník, a to v dôsledku kritického zvýšenia tlaku vo valci. Keď valec vstupuje do otvoreného plameňa, kvapalná fáza vo vnútri sa varí a tlak vo valci sa zvyšuje. Trojnásobné zvýšenie tlaku vo valci vzhľadom na normu vedie k jeho roztrhnutiu. Súčasne sa zapália výpary z okamžitého vznietenia kvapaliny, čím sa vytvorí "ohnivá guľa". V otvorenom priestore odlietajú úlomky z prasknutia balóna v okruhu do 250 m. Výška úlomkov je až 30 m.

Valce tiež explodujú pri nesprávnom, nekontrolovanom tankovaní. Je potrebné naplniť valec na 80% jeho objemu. Preto je nevyhnutné naplniť valec nie jeho posunutím, ale hmotnosťou. Napríklad, ak ste úplne naplnili valec v zime v chlade a potom ho priviedli do teplej miestnosti, plyn sa začal ohrievať a rozširovať. Ak plyn v tomto bode nemá kam ísť, rozbije balón.

Ako sa chrániť pred explóziou valca

Internet je plný informácií, že kompozitné valce nevybuchnú. To je pravda, ale napäté "za ušami." Neexplodujú kvôli ich kompozitnému materiálu, ale k ventilu so špeciálnym bezpečnostným ventilom-vložkou. Takýto bezpečnostný ventil uvoľňuje pretlak plynu vo valci s postupným zvyšovaním teploty, a teda tlaku. Normálny tlak plynu vo valci by nemal prekročiť 1,6 MPa. Otvárací tlak ventilu je 2,6 MPa, zatiaľ čo kritický tlak, pri ktorom môže valec vybuchnúť, je 5,2-8,4 MPa. Pri hľadaní valca na viac ako 3 - 5 minút pri teplote nad 110 ° C sa taviteľná spojka zničí a postupne sa uvoľní obsah valca s výnimkou jeho výbuchu.

Treba poznamenať, že tento ventil môžete umiestniť aj na taviteľný článok na bežnú kovovú nádobu (európske kovové valce sú vybavené takýmto ventilom).

Rovnaké sú ventily s plavákovým mechanizmom, ktorý zabraňuje preplneniu valca. Ochranný mechanizmus plavákového typu pritom pri plnení 80-85% objemu valca vypne prívod plynu.

Ďalším dôležitým faktorom je správna zmes plynov. V Európe sa používa propán, ktorého podiel v zmesi je 99% a jeho úplné spaľovanie je zaručené na teplotu -40 ° C. V Rusku, aby ušetriť peniaze, používajú zmes plynov - propán a bután. Problém je, že pri 0 ° C zostáva bután v kvapalnej forme a neodparuje sa. V lete na čerpacích staniciach sa plyny miešajú v pomere 1: 1, zatiaľ čo v zime je to 9: 1. Ak naplníte letnú zmes v zime, potom propán vyhorí a bután zostane v nádrži v tekutej forme. Ak po tom prenesiete valec do tepla, bután bude horieť s jasne červeným plameňom s nepríjemným zápachom, na rozdiel od modrého plameňa, pričom bude horieť propán.

Kondenzát. Ak vidíte alebo cítite prítomnosť vo fľaši kvapalnej fázy, ale nespaľuje - je to kondenzát. Je potrebné ju zlúčiť a je lepšie to urobiť na špecializovaných staniciach.

Samozrejme by ste nemali zabúdať na všeobecne uznávané bezpečnostné pravidlá pri práci s plynom.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár