Čo robiť, ak nesvieti?

Časy uhľovodíkov, konkrétne propán / bután, zohrávajú dôležitú úlohu pri karavanningu. Konkrétne, vykurovacie teleso, kotol, chladničku, varnú dosku, rúru, menej často osvetľovacie lampy a dokonca toaletu z plynu v karavane. Skôr alebo neskôr, každý karavan je konfrontovaný s problémom s názvom "nehorí" s jedným z vyššie uvedených zariadení. Predtým, než chytíte telefón a horúčkovite zavoláte Retrailer, môžete sami nájsť a aspoň v polovici prípadov problém vyriešiť sami.

V tomto článku sa budeme zaoberať častými poruchami a metódami ich eliminácie na príklade populárnych plynových spotrebičov používaných v obytných prívesoch a obytných automobiloch.

Pri postupe z fyziky, chémie a iných zákonov vesmíru musia byť splnené štyri podmienky pre zapálenie niečoho v uzavretom priestore:

 1. palivá;
 2. iskra;
 3. kyslík;
 4. uvoľňovanie oxidu uhoľnatého.

Absencia žiadneho z týchto 4 faktorov vedie k nemožnosti pálenia. Ak je to viac, potom všeobecné tipy pre všetky plynové zariadenia v obytných automobiloch:

 1. Palivom v karavanoch je plyn (propán / bután). Je potrebné sa uistiť, že vo valci je plyn, či je horľavý (pracujú iné zariadenia z tohto plynu). Je potrebné otvoriť všetky uzatváracie ventily. Konkrétne, ventil na valci, kohútiky v rozdeľovačoch plynu v interiéri (zvyčajne umiestnené pod drezom);
 2. Skontrolujte vizuálne (cez pozorovacie okienko) alebo k uchu (počas automatického zapaľovania), ak sa na horák dostane iskra;
 3. a 4. Bez prístupu vzduchu a odstránenia plynov oxidu uhoľnatého nie je proces spaľovania možný. Skontrolujte všetky prívody vzduchu a výfukové potrubia na cudzie predmety (nečistoty).

Zvážte body na príkladoch špecifických plynových zariadení:

Plynový ohrievač Truma 3002, 3004, 5002, 5004, Carver

 1. Počas aktívnej prevádzky sa hlavný rozvádzač plynu zanáša prachom. To neznamená, že by sa mal vymeniť rozvádzač. Mal by byť len rozobratý a vyfúknutý;
 2. Do ohrievača sa pomocou piezo-tlačidla alebo automatickej zapaľovacej jednotky privádza iskra. Ak v pozorovacom okienku žiariča iskry nie je žiadna iskra, môže to byť buď porucha samotného tlačidla / jednotky alebo neprítomnosť dobrého kontaktu medzi napájacím vodičom a tlačidlom / jednotkou. Ak sa na horáku dostane cez výfukové potrubie voda alebo sneh, môže sa do tela prepichnúť iskra, nie na mieste horáka. Toto sa koriguje len sušením horáka;
 3. Vzduch na spaľovanie je prevzatý zospodu pod podlahou karavanu. Pri prevádzke na bahnitých cestách môže dôjsť k upchaniu bahna / snehu. Prívod vzduchu sa musí vyčistiť.
 4. Na konci výfukového potrubia na streche domu na kolesách nainštalovaný (ak nie, uistite sa, že inštalácia) huby. Chráni rúru pred pádom do nej rôznych druhov odpadu, ale je prakticky bezmocný proti snehu. Ak snehová čiapka na streche karavanu úplne zavrela výfukové huby (stojí za to povedať, že v tomto prípade ohrievač nebude fungovať), proste vyčistenie snehu okolo huby pravdepodobne nepomôže. Sneh sa už dostal do potrubia. Aby sa zabránilo tomu, že sa sneh z potrubia dostane na horák, odporúčame najprv odpojiť potrubie od ohrievača, potom odskrutkovať huby a potom sa pokúsiť odstrániť výfukovú trubicu zo snehu. Aby sa zabránilo takémuto postupu, odporúča sa pokryť huby vopred pevným puzdrom, ktoré zabraňuje vniknutiu snehu dovnútra.

Plynový kotol Truma B10 / B14, Carver Cascade 2

 1. Posledným zariadením zabraňujúcim spontánnemu prechodu plynu do horáka je elektromagnetický ventil. V priebehu času môže kotva takéhoto ventilu kysnúť v akejkoľvek polohe. Vyžaduje sa tu výmena;
 2. Automaticky sa generuje iskra v horáku kotla a jej prítomnosť môže byť určená len uchom z charakteristického "chvění" vo vnútri kotla. Ak pri zapnutí kotla nie je počuť len iskra, ale LED na ovládacom paneli nesvieti nazeleno, musíte skontrolovať 12V napájanie kotla z batérie, ako aj hlavnú poistku kotla (pod plastovým krytom na telese kotla);
 3. a 4. Odsávanie vzduchu a výfuky kotla sú kombinované a umiestnené na bočnej stene karavanu. V transportnej polohe sa na hornej strane nasávacích a výfukových mriežok nosí neslyšící šatník, takže na pohyb horáka počas pádu nespadajú nečistoty, odpadky a sneh. Samozrejme v parkovacej polohe by sa mal prípad odstrániť. Ak ste si zakúpený karavan už bez takého zásobníka, skontrolujte horák cez rošt, aby ste zistili, či sa v ňom nenachádzajú nečistoty a iné cudzie predmety.

Absorpčná chladnička Electrolux, Dometic, Thetford

 1. Rozdeľovač plynového ventilu chladničky sa nachádza na hornom ovládacom paneli. To, čo by upchal prach a nečistoty, si nevšimol. Čo sa nedá povedať o horáku, ktorý je pomocou spodnej vetracej mriežky otvorený pre všetky vetry, ako aj sadze a šupiny, ktorá sa na ňu naleje z ventilačného potrubia - výmenníka tepla. Prvá pomoc: odstráňte spodnú mriežku prívodu mimo karavanu a horák prefúknite cez kruhový bočný otvor (kde je plyn zmiešaný so vzduchom) v automobile pomocou kompresora s malým priemerom.
 2. Ako v prípade plynového ohrievača Truma, iskru možno napájať piezo tlačidlom alebo automatickou zapaľovacou jednotkou. Pri použití piezo-gombíkov sa kontrola iskry a plameňa vykonáva vizuálne cez pozorovacie okienko vo vnútri chladiacej komory. Ak používate zapaľovaciu jednotku, kontrola iskry sa vykonáva uchom a vizuálne, blikaním červenej LED na vypínači.
 3. Prívod vzduchu sa vykonáva cez spodnú ventilačnú mriežku alebo cez podlahu prívesu (škandinávska verzia). Musíte skontrolovať mriežku a priestor za mriežkou na prítomnosť cudzích predmetov a zvyškov. Mriežku na zimu je možné uzavrieť zimnou zátkou. V tomto prípade nebude do horáka dostatočný prúd vzduchu.
 4. Výstup oxidu uhoľnatého sa vykonáva cez oddelenú priehradku v hornej bočnej vetracej mriežke alebo samostatnú hubu na streche (škandinávska verzia). Všetky tieto otvory musia byť čisté.

Hob Cramer, Dometic, SMEV

 1. Každý z horákov má vlastný plynový distribučný ventil. Nespôsobujú sťažnosti v práci, nikdy vrh. Môže dôjsť k upchatiu samotných vývodov horákov, ale väčšina vývodov na horákoch pracuje vždy;
 2. V európskych karavanoch (okrem Veľkej Británie) v rokoch 00 a 90 rokov vôbec nedošlo k piezoelektrickému zapaľovaču. Prvky, ktoré sa držia vedľa každého horáka, ktoré väčšina začínajúcich karavanov vníma ako piezoelektrické elektródy, nie sú nič viac ako termočlánky systému riadenia plynu;
 3. Nie je relevantné, ak nie ste vo vesmíre;
 4. Nad varnou doskou sa spravidla nachádza kapota s ventilátorom a tryska smerujúca k streche a zakončená hubou. Plynové horáky na varnej doske budú skvelé a horia bez výfuku, obohacujúce sádlo s oxidom uhoľnatým, ktoré nie je dobré pre zdravie. Preto je žiaduce zahrnúť kapotu pri každom varení.

Pozrite si video: Kali - Jedného Dňa Ft. Šárka Prod. ElMurdo +Text (Február 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár