Caravanning počas druhej svetovej vojny

So začiatkom druhej svetovej vojny v hlavných mestách Británie v roku 1939 hrozilo bombardovanie. Počas evakuácie miest a osád sa rýchlo presídlili milióny Britov na bezpečné miesta. Väčšina osadníkov bola obsadená deťmi, často rozvedenými od rodičov. Boli odoslané do bezpečných priestorov alebo do zahraničia. Majitelia mobilných domov počas evakuácie mali nepochybnú výhodu. Mohli sa rýchlo spojiť a ísť so svojím domovom do bezpečných oblastí.

Karavany, pred vypuknutím vojny, spojené s letným táborom chaty na víkendy a sviatky, sa stali "dočasným-trvalým" bývaním pre mnoho rodín. Koniec koncov, na začiatku vojny nikto nevedel, ako dlho budú musieť žiť "na kolieskach". Motorhomes umožnili rodinám zostať spolu a rýchlo opustiť nebezpečné zóny. Výhodu vlastniť táborníkov počas evakuácie čoskoro zistili tí, ktorí predtým nevyužívali takýto spôsob dopravy a rekreácie. V najťažších časoch bol dopyt po karavanoch veľmi veľký. Zúfalí na začiatku vojny, výrobcovia a predajcovia predávali karavany s veľkými zľavami. ale po niekoľkých mesiacoch, každý hovoril o výhodnom nákupe karavanu v takej ne tak pokojnej atmosfére. Campgrounds tiež ťažili z náhlej popularity karavaningu a získali národný status "záchranného raja" pre obyvateľov, ktorí sa dostali pod bombardovanie miest. V nasledujúcich rokoch pokračovania vojny vytvárajú karavanické kluby silnú komunitu podobne zmýšľajúcich ľudí a pomáhajú začiatočníkom. Dokonca aj skúsení karavanci boli na vlastnej koži tvrdo a bratské rameno a pomoc tímových spoluhráčov boli životne dôležité. Tlačené klubové časopisy, ktoré povedali, ako správne prevádzkovať mobilný dom v čase vojny, ako bol tónovaný, takže svetlo vo vnútri karavanu nebolo možné vidieť zo vzduchu, ako zamaskovať karavany, aby neprilákala príliš veľa pozornosti nepriateľa. Pre karavanov bolo obzvlášť ťažké byť v zime. V tej dobe ešte neexistovali technológie, ktoré sú v našej dobe samozrejmosťou. Prívesy Dacha boli podvozok s ľahkým, nezohrievaným telom a boli určené na použitie len v teplom počasí. Caravaners vyvinuli a implementovali technológiu izolácie stien a inštaláciu pecí vo svojich kempingoch. Bolo nevyhnutné sa zbaviť nízkej teploty a kondenzovať vo vnútri karavanu. Kondenzácia bola príčinou vlhkých matracov, bielizne, plesní v skriniach a oblečenia a v dôsledku toho aj vývoja chorôb. Nielen interiér bol upravený, ale aj exteriér. V tomto období boli vynájdené prvé stany a markízy, ktoré slúžia ako doplnkový obytný priestor pre karavany.

Od začiatku vojny v roku 1939 boli zavedené mnohé obmedzenia, ktoré bránia plnému využívaniu karavanov. Palivo bolo v nedostatočnom množstve a niektoré zúfalé karavany premieňali svoje motorhomes na konské ťahy. V lete 1940 bolo zakázané táboriť na desiatke míľovej zóne od celého východného pobrežia Británie, ako mimoriadne nebezpečnú časť bombardovania. Zatiaľ čo celé mestá klesali, dopyt po karavanoch len rástol. Veľa karavanov poskytovalo útočisko počas trvania vojny.

Na konci druhej svetovej vojny, ktorá sa mohla vrátiť do svojich domovov. Tí, ktorých domy boli zničené, žili celé roky vo svojich karavanoch. V ťažkých a nebezpečných časoch sa karavany stali skutočnou záchranou mnohých britských rodín. Skutočnosť, že obyvatelia by mohli viesť mobilný životný štýl, im umožnila rýchlo opustiť nebezpečné miesta spolu so všetkými ich vecami. To pomohlo mnohým prežiť.

Na záver by som chcela všetkým súčasným a budúcim karavanom zaželať pokojnú oblohu nad ich hlavami. Koniec koncov, je to oveľa príjemnejšie pokojné, ležiace v hojdacej sieti, pozorovať biele oblaky na jasnej oblohe, a nie padajúce bomby.
Pozrite si video: Eduard Chmelár - O potrebe hlbokých demokratických reforiem 15 (Apríl 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár