Krátka história spoločnosti Spartan Trailercoach

Spoločnosť Spartan Aircraft Company bola založená v roku 1928 v Tulse, Oklahoma, USA. História Spartanu začína jeho začiatkom z ropy. O dva roky skôr sa prvý ropný zápal s názvom Ida Glenn potopil na juhovýchod od Tulsy. Ukázalo sa, že táto ropná rezerva je dosť bohatá na to, aby vytvorila také ropné spoločnosti ako Getty, Gulf, Standard Oil, (teraz Exxon), Sinclair a Skelly v budúcnosti.

Desiate a dvadsiate roky boli časom veľkej príležitosti. Predtým, ako Amerika otvorila novú éru. Všade boli zavedené moderné technológie, ako sú automobily, elektrina a lety Reis.

William Skelly, zakladateľ spoločnosti Skelly Oil Company, sa stal známy ako pán Tulsa. V 20. rokoch priniesol svoje podnikanie na úroveň jednej z najväčších súkromných spoločností na svete. Skelly bol jedným z najbohatších ľudí v krajine a veľmi sa zaujímal o moderné technológie. Skelly mal veľký záujem o letectvo, čo je dôvod, prečo spoločnosť Skelly Oil Company sponzorovala také filmy ako The Air Adventures of Jimmie Allen a Captain Midnight venované letectvu. Skellyho bohatstvo mu umožnilo obrátiť svoju vášeň do výroby založením spoločnosti Spartan Aircraft Company v roku 1928. Spoločnosť začala svoju činnosť s leteckou leteckou a leteckou výrobou, ktorej produkty sa skladali z dvojplošníkov s otvorenou kabínou používaných na letecký výcvik pilotných športovcov.

Koncom roku 1930 kúpila spoločnosť Spartan spoločnosť Getty Corporation, ktorú vlastní ropný magnát a miliardár Paul Getty.

Getty prvýkrát navštívil závod v roku 1939 a bol veľmi ohromený kvalitou výrobkov a manažmentom v spoločnosti. Táto kombinácia dobrej kvality a riadenia umožnila spoločnosti prosperovať. Spartan investuje svoje zisky do oddelenia výskumu a vývoja, čo umožňuje inžinierom prísť s mnohými technickými vylepšeniami. Jedným z najziskovejších modelov závodu Spartan bol "Spartan Executive" - ​​legenda leteckej dopravy a jedno z najrešpektovanejších lietadiel svojej doby. Bola postavená na najjemnejšej chuti manažérov spoločnosti s bohatou ropou. Komfortné ubytovanie v ňom bolo porovnateľné s komfortom limuzíny. Toto lietadlo vyvinulo 200 míľ za hodinu s rezervou výkonu viac ako 1000 míľ. Tam bola tiež vojenská verzia tohto lietadla, ktorý bol nazývaný "Zeus".

Lietadlo bolo postavené s využitím novej technológie výroby, známej ako trup-monocoque. Tento spôsob konštrukcie umožňuje vyhnúť sa nosnému rámu, ktorý má zase pozitívny vplyv na hmotnosť. Pri výrobe jednodielneho trupu sa používajú hliníkové rebrá s hliníkovým puzdrom.

Počas druhej svetovej vojny Spartan aktívne vyrábal lietadlá pre americké námorníctvo.

Na konci druhej svetovej vojny sa Getty musel rozhodnúť, kam bude spoločnosť viesť. Spoločnosť potrebovala nový produkt, ktorý by mohol byť ponúknutý širokému publiku. Inžinieri boli zapojení do niekoľkých inovatívnych projektov. Prototyp 5 miestnych lietadiel bol dokončený a letel, jeho výkon prevýšil očakávania. Bolo by to najlepšie lietadlo spoločnosti, keby bolo postavené. Okrem tohto lietadla sa robili aj práce na novom type auta a prívesu na cestovanie.

V súvislosti s vojnou sa výrazne zvýšila konkurencia na trhu výrobcov lietadiel. Vzhľadom na vysoké náklady a čas na výrobu lietadiel sa vrcholový manažment spoločnosti vážne zaujímal o automobilovú výrobu. Silná návratnosť dopytu po vojne podnietila Getty k organizácii výroby turistických prívesov. Prvý prototyp bol vyrobený v roku 1945 s použitím konštrukcie a technológie lietadiel. Navonok vyzeral ako vlajková loď Spartena Executivea.

Do polovice roku 1945 prešiel prototyp turistického prívesu cestnými testami a plánoval sa výrobný cyklus 100 kusov.

Spartan neušetril finančné prostriedky na vývoj a výrobu prívesov. Boli vyrobené s vysokou kvalitou, technológiou a pokrokovým dizajnom. Teleskopický monocoque bol podobný trupu lietadla. Prívesy zo Spartanu boli "Cadillacs" medzi podobnými výrobkami z iných tovární na americkom trhu. Pravda a predajná cena nebola vôbec lacná. 25 libier Spartan Manor stojí 4000 dolárov, zatiaľ čo za 8000 dolárov môžete kúpiť dom v Livettowane s pozemkom. Prvé modely prívesov Spartan začali klesať z dopravníka v polovici 40. rokov a začiatkom 50-tych rokov začali vyrábať najväčší príves s hmotnosťou 35 libier, ktorý bol najluxusnejším turistickým prívesom tej doby. Okrem zmeny v cestnej sieti sa zmenili aj pohľady na turistické prívesy. Spoločnosť začala vyrábať oveľa väčšie prívesy, alebo domy, ako oni boli nazývaní v Spartan. Boli doplnené oknami a nábytkovým kovaním.

V päťdesiatych rokoch sa výrazne zvýšila konkurencia vo výrobe prívesov. Väčšina výrobcov ponúkla prívesy za cenu výrazne nižšiu ako Spartan. V roku 1958, aby zostali nad vodou, Spartan uvádza na trh 2 nové modely prívesu. "Sparcraft" - celohliníkový príves s novým dizajnom. Povrchová úprava a kvalita hliníka bola horšia ako u predchádzajúcich modelov Spartan. Super ekonomický model "Sparlane" predstavoval najdostupnejší mobilný dom s uhlovým dizajnom.

1962 bol posledným rokom výroby. V tom čase mal Spartan najširší sortiment výroby (19 modelov). Najväčší príves dosiahol 10 stôp široký a 57 stôp dlhý.

V roku 1962 bol závod zatvorený, spoločnosť bola premenovaná na Minnehoma a absolvovala nový kurz v oblasti poisťovníctva a finančného obchodu. Po zatvorení závodu, bol názov predaný do školy aeronautiky (Spartan School of Aeronautics), ktorá stále existuje dnes.


Loading...

Zanechajte Svoj Komentár