Solárny panel Efektívne alebo nie?

Solárny panel Čo je to?

Solárny článok je kombináciou buniek s polovodičmi (najčastejšie kremíkové kryštály), ktoré premieňajú slnečnú energiu na konštantný elektrický prúd. Solárny panel - hotový výrobok. Konkrétne - určitý počet týchto buniek, vzájomne prepojených, založených na pevnom alebo flexibilnom základe danej veľkosti. Čím viac buniek v paneli, tým väčšia je, tým silnejšie sú jeho vlastnosti.

Je to účinné v našich zemepisných šírkach

Áno. Účinnosť solárnej batérie závisí od intenzity slnečného žiarenia a od správneho uhla dopadu týchto lúčov na panel (v ideálnom prípade by mal byť uhol rovný). Ale aj v oblačných podmienkach, ako aj v horizontálnych rovinných základoch, bunky stále produkujú nabíjací prúd, aj keď s menšou účinnosťou.

Typy solárnych panelov

Podľa štruktúry kryštálov v bunkách sú solárne panely rozdelené na polykryštalické a monokryštálové. Rozdiely v rôznych výrobných technológiách. V praxi existuje veľa sporov, čo je lepšie. Najbežnejším názorom je, že jeden kryštál funguje lepšie za jasného počasia, ale je takmer úplne neaktívny pri zatiahnutej oblohe. Polykryštál funguje horšie ako jeden kryštál za jasného počasia, ale vydáva slabý, ale nabíjací prúd aj v oblačnom počasí.

Podľa štruktúry sú solárne panely rozdelené na flexibilné a pevné. V prvom prípade sú kremíkové kryštály v bunkách flexibilnejšie, čo umožňuje umiestnenie panelu na zakrivené tvary. Pružnosť takého panelu je stále výrazne nižšia ako list papiera, takže môže byť umiestnená len na zákrutách s hladkým, žiadnym veľkým uhlom alebo zaoblením. Takéto panely sú zreteľne ľahšie ako pevné.

Pevné panely sú vyrobené z eloxovaného hliníkového rámu, na vrchu pokryté kaleným sklom a polymérnym filmom. Takéto panely majú oveľa väčšiu pevnosť a odolnosť, lepšie chladia a sú lacnejšie.

Umiestnenie solárnych panelov

V ideálnom prípade by mal uhol sklonu panelu voči slnečným lúčom približne zodpovedať zemepisnej šírke základne. Pre Moskvu - 53 °. Bude efektívnejšie meniť uhol 2 krát ročne o 15 ° (smerom nahor na zimu, čo umožní, aby sa panel samočistil od snehu, v menšom rozsahu na leto).

V skutočnosti je strecha na karavanoch a obytných prívesoch plochá, nie každý chce, aby sa panely vždy zastavili. Horizontálna poloha je prípustná, ale zároveň sa stráca užitočný pracovný čas ráno a večer, keď slnečné lúče „prechádzajú“ z panelu a nie sú v dostatočnom množstve premenené na elektrinu. Aby sa tento nedostatok odstránil, môžete buď veľký počet panelov alebo menší počet odberov elektriny.

Controller. To je dôvod, prečo?

Napätie a nabíjací prúd na solárnom paneli sa líši podľa intenzity slnečného osvetlenia. Regulátor vyrovnáva výstupné napätie na „nabíjačku“, prerušuje nabíjanie, vyhýba sa „prebíjaniu“ batérie, opätovnému pripojeniu „nabitia“, keď sa batéria vybíja, a odpojeniu spotrebiča, keď sa batéria vybíja. Existujú 2 typy regulátorov: PWM a MPPT. Líšia sa v rôznych nabíjacích technológiách. Ak máte jeden alebo dva solárne panely, musíte použiť PWM regulátor, spojíme panely paralelne. Ak je počet panelov viac ako tri, bude efektívnejšie použiť regulátor MPPT, spojenie panelov je konzistentné.

Montáž na strechu

Flexibilný panel môže byť okamžite namontovaný na lepidlo. Pre montáž pevného panelu sa používa špeciálny aerodynamický upevňovač, ktorý zaisťuje vôľu (cca 10 mm) medzi rámom panela a strechou obytného priestoru pre lepšie chladenie (solárny panel sa veľmi dobre zohrieva a vyžaduje si vetranie, aby sa zachoval jeho výkon). Hliníkový roh z najbližšieho železiarstva bude tiež veľkým uzáverom, aj keď nie tak estetickým. Rám panela s upevňovacími prvkami je spojený so skrutkami cez vŕtanie, spojovací materiál so strechou cez lepidlo. Zvyčajne sa jedná o Sikaflex 252i, Sikaflex 552 alebo Decalin Decaseal 8936. Pri demontáži sa tesniaca hmota odreže šnúrou. Spojenie panelov medzi sebou, ako aj zapojenie vedenia do regulátora sa uskutočňuje pomocou špeciálnych terminálov. Pri hermetickom pokládke kábla cez strechu sa používa plastová „priechodka“, ktorá sa tiež montuje na strechu lepidla.

batérie

Akýkoľvek solárny panel je navrhnutý tak, aby nabíjal batériu, a následne distribuuje elektrinu spotrebiteľom (12V priamo, 220V cez menič). Prednostné by mali byť akumulátory olovených kyselin trakčných vozidiel technológiou AGM alebo GEL. Tieto batérie vydržia veľký počet cyklov nabitia a vybitia, utesnené a bezpečné. S obmedzeným rozpočtom sú vhodné aj tekuté olovené batérie. Pre ich bezpečné používanie je potrebné zaistiť vypustenie škodlivých kyslých výparov uvoľnených počas nabíjania na ulicu.

Koľko panelov a batérií potrebujem v mojom karavane?

Hlavnú otázku položil každý karavan. Ak chcete odpovedať, musíte najprv vypočítať silu všetkých potenciálnych spotrebiteľov a frekvenciu ich použitia na jeden deň. Na základe toho vyberte počet a kapacitu batérií, ako aj výkon meniča (ak spotrebitelia budú mať napätie 220 V), potom počet a výkon solárnych panelov (s prihliadnutím na užitočnú plochu a topografiu strechy, ako aj poklopy, huby a antény, ktoré zabraňujú umiestneniu veľkých panelov) ). Ak je tento problém ťažký, môžete začať s klasickým štartovacím karavanom: 150 W polykryštalický solárny panel, 100 A / h hélium batéria.

Táto súprava vám umožní:

  • Použite 12 voltové osvetlenie;
  • Použite vodné čerpadlo;
  • Nabíjanie telefónov, tabletov, notebookov;
  • Sledujte malý LCD televízor;
  • Použite systém ventilátora od 12V v ohrievači plynu.

Počas letného času bude solárny panel nabíjať batériu, večer a v noci ju budete používať. Keď si uvedomíme, že napájací panel nestačí, ktorý by akumulátor počas dňa úplne nabil, môžete vždy pridať jeden alebo dva panely pri 100 W / 150 W, ktoré sú pripojené paralelne k prvému.

Zanechajte Svoj Komentár