Celá pravda o kamiónoch potravín

V posledných štyroch rokoch sa téma rýchleho občerstvenia vo veľkých mestách našej krajiny začala zaujímať o úplne inú formu. Objavila sa nová vetva vývoja tohto odvetvia - potravinové banky. Chcem len poznamenať, že téma v zahraničí nie je nová. V starom, ako aj v novom svete sa táto prax rozšírila. Foodtracks je možné vidieť vo veľkom počte na festivaloch av preplnených mestských miestach. Právny rámec pre predaj potravín z kolies je už dlho formovaný a nikto nemá so zákonom žiadne problémy, bol by dopyt. V Rusku je situácia iná. Varenie a predaj z kolies na mestských uliciach je zakázané. V právnych predpisoch neexistuje takýto pojem ako kamión pre potraviny. Prečo, nikto ešte zdvihol normálne ruské slovo pre tento typ zariadenia a obchodu. Zatiaľ tak jednoduché, kamión na jedlo. Ale ani takéto prekážky zo strany štátu nebránia tomu, aby sa táto téma vyvíjala a obracala sa od pochybného koníčka k plnohodnotnému typu podnikania. Takže prvé veci ako prvé.

Čo je to kamión na jedlo?

Foodtrak je symbióza auta (alebo prívesu k nemu) a plnohodnotnej kuchyne. Pre príslušníkov dopravnej polície je to vozidlo, pre ktoré platia všetky pravidlá cestnej premávky na verejných komunikáciách. Pre Rospotrebnadzor, dane, hasičov a iné regulačné úrady je potravinársky kamión predmetom nestacionárneho obchodu.

Foodtracks možno tiež rozdeliť do továrne a self-made. V Európe a Amerike, kde je toto odvetvie najviac rozvinuté, existujú celé rastliny, ktoré vyrábajú takéto mobilné kuchyne pre rôzne potreby. V Rusku, vzhľadom na nízku prevalenciu a vysoké náklady, predstavujú potravinové vozidlá z väčšej časti nejaký druh ručne vyrobených z ojazdených áut alebo prívesov pre nich a to isté kuchynské vybavenie, ktoré je zostavené na okraji mesta. Ale vzhľadom k rýchlemu vývoju nového smeru sa objavujú aj domáci výrobcovia.

Prečo potrebujete potravinový vozík?

Pre vás môže byť kamión na jedenie koníčkom aj biznisom. Preto budú dôvody, prečo nie je lacná kúpa mobilnej kuchyne odlišná. V prvom prípade je možné na túto otázku odpovedať takto: stala sa u nás módnou a dlhodobo sa praktizovala v zahraničí, to je sen, ktorý chcete splniť, je to zaujímavejšie ako stacionárna kaviareň. Ak uvažujete o potravinárskom podniku z hľadiska podnikania pre zisk, potom: dáva vám viac príležitostí ako stacionárna kaviareň, dáva vám možnosť pracovať ako catering na vzdialených festivaloch a súkromných podujatiach, môže to byť ďalšie PR a marketing Vašej spoločnosti.

Rozhodli ste sa. Kde začať?

Najprv musíte definovať svoje ciele, ako je opísané vyššie. Tu je potrebné poznamenať, že najprv by ste mali mať radi. Práca vo verejnom stravovaní je neustálym kontaktom s veľkým množstvom ľudí, ktorí napriek tomu nie je ľahká práca. Dôležitá je aj bezpečnosť, a to jej absencia v stravovaní. Banálna otrava klienta Vašou (a možno nie vašou) stravou môže pre vás skončiť s vážnymi problémami.

Ďalej musíte určiť produkt, s ktorým ste pripravení dobyť žalúdky zákazníkov. Treba si uvedomiť, že kamión nie je stacionárnou kaviarňou a jeho priestor je veľmi obmedzený. Zásobovanie priemyselnou vodou je tiež obmedzené. Ulica nie je stacionárna miestnosť so stabilnou teplotou a vlhkosťou. Stojí pod popálenim slnkom alebo v zime klient nechce čakať dlho. Preto by mal byť váš výrobok: chutné, uspokojivé, rýchle, jednoduché, cenovo dostupné, pohodlné. Schopnosť vášho klienta rýchlo nakupovať a jesť s jedlom, za prijateľnú cenu, ktorú budete jesť, okamžite si ho vezmete so sebou a nebudete sa špiniť - to je vaša veľká výhoda oproti konkurencii.

Ako už bolo uvedené vyššie, kamión na potraviny je kuchyňa s veľmi obmedzeným priestorom a zdrojmi. Časté a nie správne rozhodnutie je kúpiť auto / príves (pretože sa mi to páčilo), a potom hra tetrist s rozložením v krásnej, ale nie funkčnej, mobilnej miestnosti. Bude správne premýšľať dopredu, ktoré menu chcete variť a aké vybavenie je na to potrebné. Menu by nemalo byť veľké, jedno alebo dve hlavné jedlá, vedľajšie jedlá a nápoje. V opačnom prípade riskujete „kopanie“ a váš klient, bez čakania na rad, opustí nespokojnosť. Samotný rad by nemal byť príliš veľký (a koľko ste ochotný čakať na drahocennú pochúťku?), Ale nemali by ste dovoliť žiadne prestoje. Tu je potrebné hrať s dvoma parametrami - vyrobiteľnosť (rýchlosť realizácie misky) a jej predajnú cenu. Vyberte a spočítajte vybavenie, ktoré potrebujete, a správne usporiadanie vo vnútri potravinového vozíka. Vypočítajte umiestnenie všetkých boxov a uhlov ich otvorenia. Venujte veľkú pozornosť ventilácii. Nedovoľte, aby sa zamestnanci navzájom rušili. Pamätajte, že produktivita zamestnancov závisí od pohodlia zamestnancov. Prezentujte svoj budúci foodtrack na výkresoch zobrazujúcich všetky veľkosti. Iba potom môžete vyhľadať vhodné vozidlo.

Kamión na jedlo má okrem priestoru niekoľko obmedzených zdrojov. Ide najmä o vodu, elektrinu a plyn. V závislosti na pracoviskách a Vašich potrebách je potrebné premýšľať nad miestami inštalácie nádrží na čistú a sivú vodu, aby bol vhodný na odtok. V prípade potreby nezabudnite na kotol na ohrev vody. Elektriku musíte pridať všetku spotrebu energie vášho zariadenia. Platí pravidlo, že pre potravinárske nákladné vozidlá je to 12-14 kW. Ak ste pripravení urobiť výkon až do 5 kW, potom sa môžete spoľahnúť na samostatný generátor paliva. Problém je v tom, že je veľmi hlučný a znečisťuje okolitý vzduch, čo poteší nielen Vašich zákazníkov, ale aj regulačné úrady. Preto, ak sa rozhodnete použiť ho, musíte vopred zvážiť skryté miesto jeho inštalácie a vysoko kvalitnú zvukovú izoláciu. Ak spotreba energie dosiahne 10 kW - bez externého napájania sa nedá vykonať. Čo trochu obmedzuje rozsah použitých stránok. Nie je potrebné šetriť na kvalite vedenia a systému ochrany proti preťaženiu. Život a nielen váš môže na ňom závisieť. Ropný plyn (propán-bután) je vynikajúcou, autonómnou a veľmi výhodnou alternatívou k elektrickej energii. Ak to však vezmeme do úvahy z hľadiska zákona, je to prísny zákaz. Nie je dovolené používať plyn na verejných miestach z hľadiska požiarnej bezpečnosti a zatiaľ neexistujú žiadne vyhliadky na zrušenie tohto zákazu. Ak sa však nachádzate na súkromnom území, ako tento problém vyriešiť.

Treba si uvedomiť, že vďaka malému množstvu úložného priestoru, ako aj požiadavkám hygienických a epidemiologických noriem, môžete „zahriať“ iba prázdne miesta, ktoré je potrebné vopred pripraviť v sklade potravín. K tomu potrebujete prenajať stacionárnu miestnosť, sklad a personál.

Auto alebo príves. Čo si vybrať?

Potom, čo ste vyriešili všetky vyššie popísané problémy, môžete začať, možno najzaujímavejšou otázkou v tejto novovybudovanej téme - vonkajšom plášti. Koniec koncov, originálny a rozpoznateľný vzhľad vášho potravinového vozíka pritiahne v prvom rade pozornosť vašich zákazníkov. Ako je uvedené vyššie, existujú dve možnosti: kúpiť auto alebo príves do auta. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody. Na auto si môžete dať prednosť osobnej dodávke, ako je Mercedes Sprinter alebo VW Crafter. Ak je rozsah vašej kuchyne veľký, môžete venovať pozornosť nákladným dodávkam alebo autobusom. Ale v tomto prípade by ste mali okamžite premýšľať o kategórii "C" v právach. Výhodou automobilov je možnosť ich samostatného pohybu. Nevýhodou je však príliš vysoká cena na výstupe, potreba pravidelnej údržby (MOT) alebo oprava, ktorá povedie k prestoju nákladného vozidla. Výhodnejší je nákup prívesu. Po prvé, atraktívnejšia cena. Po druhé - väčšie množstvo vnútorného priestoru. Po tretie - nedostatok technicky zložitých mechanizmov (motor, prevodovka), ktorým je potrebné zabrániť a opraviť ich. Nevýhodou je potreba zvládnuť veľký príves, povinnú kategóriu "BE" alebo "CE" v vodičskom preukaze, ako aj významné celkové rozmery spojené s ťažným vozidlom, ktoré výrazne zaťažuje manévrovanie v stiesnených uliciach mesta.

O spoločnosti Airstream

Stalo sa to tak, že slovo Airstream v Rusku sa zdá byť prvé v kategórii kamiónov, hoci v skutočnosti nie je priamo spojené s nákladnými automobilmi. To bola chyba dobrodruhov z LavkaLavky a Delicatessen, ktorí vytvorili projekt "Dary prírody auta". V roku 2012 ako prví priniesli mobilnú kuchyňu na základe nového prívesu Airstream do Moskvy, začali pripravovať a predávať potraviny „z kolies“ v novom formáte. Takto Airstream začal svoju spoluprácu s mobilným obchodom s rýchlym občerstvením. V roku 2015 bol ukončený projekt "Dary prírody auta".

Airstream sám je americká značka, ktorá vyrába obytné prívesy (mobilné domy) v Amerike a Európe takmer sto rokov. V Európe existuje niekoľko samostatných spoločností, ktoré sa špecializujú na výrobu kuchýň na kolesách, pričom základom je nový európsky príves alebo príves zo štátov. Po tom, čo sme videli takéto výrobky a ich cenu, niekoľko ruských spoločností začalo s nami úspešne vyrábať podobné prívesy, pôvodne určené na predaj rýchleho občerstvenia. Jedným z najjasnejších predstaviteľov ruských nákladných vozidiel je Shuttleman prívesy.

Kde pracovať?

Bolo by logické predpokladať, že ak máte kamión na jedlo, môžete sa pohybovať po meste pri hľadaní priechodných miest. Toto je hlavná prekážka. Dnes neexistuje jednoducho žiadny zákon, ktorý definuje, čo je to kamión s potravinami, kde a ako s ním môžete pracovať. Teraz je kamión na potraviny vyrovnaný s nestacionárnymi obchodnými objektmi a varenie v ňom je zakázané. Situácia je odlišná v blízkosti nákupných a obchodných centier, na ktoré sa nachádza priľahlé územie. Tu rokujete s vlastníkmi pozemku, na ktorom pracujete, a spravidla táto možnosť funguje. V teplej sezóne, vaše hlavné miesto ako stravovanie - návšteva masových festivalov a súkromných akcií. Len nezabudnite na mestské parky, ale vstať tam nie je vždy ľahké.

Všeobecná schéma práce je nasledovná: prenajímate obsadené miesto, zariadite sanitárne a požiarne povolenia, informujte Rospotrebnadzor.

Nezabudnite, že podľa hygienických a epidemiologických noriem musí byť záchod pre zamestnancov z potravinového vozíka vo vzdialenosti maximálne 100 m.

Regulačné dokumenty

Tieto hygienické a epidemiologické pravidlá sú v prvom rade potrebné na štúdium: t

 • SP 2.3.6.1066-01. Oddiel 9
 • SP 2.3.6 1254-03
 • GOST 51074-2003
 • Usmernenia pre organizáciu výstupu a dovolenkového obchodu

Aké sú čísla

Takže, odkiaľ si môžete zarobiť príjem tým, že pracujete s kamiónom na jedlo:

 • Práca v pracovné dni. Predaj 5-20 porcií denne.
 • Práca cez víkendy v miestach veľkej premávky ľudí (festivaly, veľtrhy). Predaj 80-500 porcií / deň.
 • Koniec stravovania za pevnú cenu. Odporúča sa, aby takýto príkaz na sumu 50 000 rubľov.
 • Príjmy z prepravy navyše.

Okrem príjmov však existujú aj výdavky:

 • Prenájom obsadeného priestoru. Od 5 000 rub. za deň až do 180 000 rubľov. mesačne.
 • Preprava prívesu kamiónu v meste: od 4000 rubľov, ak nemáte vhodný traktor a zručnosti.
 • Spotreba elektriny
 • Nákup výrobkov a ich logistika
 • Prenájom priestorov na výrobu polotovarov
 • Odmeňovanie zamestnancov
 • pokladňa
 • dane

Výsledok

Foodtrak v Rusku je stále koníčkom, ktorý sa usiluje o rast do seriózneho biznisu. Stále máte všetky možnosti získať uznanie zákazníka, vytvoriť si meno a uspieť. Hlavnou vecou je správne realizovať vaše túžby a po vykonaní potrebnej práce na ich základe sa môžete spoľahnúť na úspech v tomto vzrušujúcom a novo premyslenom biznise.

Zanechajte Svoj Komentár