Zimná cesta v zime. Osobná skúsenosť

Dlhé roky chcel predaj zimných karavanov zaplniť významnú medzeru, a to osobné skúsenosti s prevádzkou zimného karavanu v zime. Všetko sa to stalo 31. decembra 2015, kedy sa rozhodlo vstúpiť do radov zimných karavanov a ísť na oslavu významnej dovolenky v kempingovom komplexe turistického komplexu Suzdal, ktorý sa nachádza v tom istom meste na brehu malebnej rieky.

Miesto nového roka nebolo náhodne vybrané. O samotnom kempingovom článku bol napísaný na jeseň, takže všímam len to, že toto je jeden z mála kempov v Rusku na európskej úrovni. Samotné mesto Suzdal sa už dlho zmenilo na turistické centrum so zaujatosťou v starých ruských témach. Keďže počet účastníkov cesty prekročil kapacitu jedného karavanu, bolo rozhodnuté, že vezmeme dve. Menovite švédsky zimný karavan Polar 580 a holandský karavan Kip 45. Prvý je produktom škandinávskeho inžinierstva. Z aktív na zimné bývanie: Primus kvapalné kúrenie (plyn / 220V alebo všetky dohromady) s funkciou nepriameho vykurovania kotla, vyhrievané podlahy (220V), nádrž na znečistenú vodu, ako aj viac ohrievané teleso. Druhý karavan je najbežnejším celoročným prívesom bez zvonov a píšťaliek: plynová rúra Truma 3002 s funkciou fúkania teplého vzduchu. Vlastne to je všetko.

Až do poslednej chvíle existovala otázka o vhodnosti cesty, pretože decembrové počasie nebolo vôbec príjemné - bolo mokré pri 0 ° C. Ale pár dní pred magickým dátumom sa teplota drasticky plazila a my sme išli do kempu od - 15 ° C na teplomere.

Kvapalné vykurovanie. Účinnosť a nuansy

Keď sa pozrieme dopredu, všimol som si, že systém je veľmi efektívny. Teplo je rovnomerne rozložené v kabíne, vnútorná strana okien je vyhrievaná tak, aby nedochádzalo ku kondenzátu (ak sú tesnenia v poriadku, ale viac o tom neskôr). Žiť v takomto karavane pri teplote -20 ° C je reálne a pohodlné.

Teraz o nuansách. Výkon elektrickej pece, kúrenie proti zamrznutiu - 2 kW. Výkon plynového horáka, ktorý robí to isté, je 6,3 kW. S cieľom ohriať mrazené karavany, som okamžite zapol Primus z plynu "do plnej". 5 minút po štarte som počul, ako z expanznej nádoby uniká známy nemrznúci prostriedok. Varené. To je prvý problém. Pripomínajúc podobný letný zážitok, znižujem tlak nastaviteľného redukčného ventilu na 30 mbar (divízia 1) a čakám na reakciu. Funguje to. Letným problémom bolo, že okamžité zásobovanie tepelným výkonom 6 kW, originálnym čerpadlom Primus s jednoduchou rýchlosťou, jednoducho fyzicky nedokázalo napumpovať nemrznúcu zmes. A Primus sa prevaril. V zime, keď teplota v noci začala dosahovať - ​​20 ° C, sa zdá, že nemrznúca zmes, ktorá sa nezmenila a nebola dlho testovaná, sa začala premieňať na gél. V tomto ohľade vznikol podobný problém. Na modeloch ohrievača Primus 2450, 2470 a 2480 sa nachádzajú 3 horáky, z ktorých 2 sú manuálne vypnuté. Na poslednom "ulici" model Primus 2490 s piezo zapaľovačom horák jeden. Preto nepodceňujte výhody nastaviteľnej prevodovky - na Primus 2490 je to jediný nástroj na nastavenie výkonu plynového horáka. A ako prax ukazuje, takáto úprava je niekedy potrebná.

Pomohla rovnaká elektrická pec, ktorá má vlastné, výkonnejšie čerpadlo, poháňané externým 220V. Mimochodom, to bola pôvodne elektrická pec a bola vyrobená na vykurovanie karavanu pripojením k externej 220V sieti. V skutočnosti však pri teplote nad 20 ° C vyhrievala karavanu maximálne 10 - 15 ° C pre osobné pocity. Keď už nemrznúca zmes bola horúca po celom obvode tepelnej trubice, plynový redukčný ventil bol bezpečne nastavený na 7 (tlak plynu 40 mbar). Takže žili ďalších 5 dní s konštantnou elektrickou pecou a čas od času sa plyn zapol.

Mimochodom, komfortná teplota vo vnútri karavany bola 25 ° C už v prvej noci. Ale samotný príves sa zahrieval len druhý deň.

Teplá podlaha

V testovanom prívese sa na vrchole linolea položilo elektrické podlahové kúrenie, ktoré bolo pokryté kobercom 300 wattov. Vyzeralo by to zábavne, ale hneď na druhý deň to umožnilo chodiť naboso. Záver: teplá podlaha v zimnom období prevádzky je veľmi pohodlná vec a mali by ste ju mať. Mimochodom, elektrické podlahové kúrenie nie je taká ťažká vec a môžete ich vybaviť karavanom.

inštalatérstvo

Celý systém prívodu vody v karavane je prirodzene umiestnený vo vyhrievanej zóne. V nádrži na sladkú vodu je plniaci krk z ulice, ale aby sme ho nerušili v chlade, nalievame vodu dovnútra. Plne pocítil výhodu nádrže pre sivú vodu, kde sa voda z drezov v kuchyni a v sprche. Keď je nádrž viac ako 75% plná, ovládací panel signalizuje, že by mal odtok. Teplá voda so silným tlakom sa rýchlo spája, nie je čas zmraziť. Ak vždy držíte vodovodný kohútik na odtoku otvorený, kvôli malému, ale konštantnému odtoku vody budete mať ráno ľadový stalagmit, ktorý úplne zablokuje vypúšťací otvor. Odtok v sprche je priamym prúdením do zeme. Neskúšali si to sami, pretože v kempingu boli pohodlné sprchy, ale vzhľadom na krátku rovnú rúru, rýchlosť a nie stálosť sprchovacích postupov si myslím, že by nemali existovať žiadne osobitné problémy s procesom vypúšťania a mrazenia vody.

windows

Okná sa správali zaujímavým spôsobom. V zimných karavanoch nie je spravidla otvorená polovica okien. Dá sa to vysvetliť aj nízkou cenou a bezpečnosťou (výfuk plynového kotla Primus padá na predný roh karavanu, kde sú umiestnené predné a bočné okná). V skutočnosti to vyzerá takto: okná, ktoré boli vždy hluché, sa rýchlo zahriali a kondenzácia na nich prestala vyzerať. Čo sa nedá povedať o otvorení okien. Kvôli starej pečate, ktorá stratila svoje vlastnosti, neustále fúka do vytvorených medzier, kvôli čomu sa zadná miestnosť vôbec nezohriala a okná samy neustále „kričali“. Tento problém bol riešený na mieste radiálne a jednoducho - toaletný papier bol stlačený po obvode každého otváracieho okna. Ľad tvorený zamrznutím kondenzátu pevne uzavrel okno a stal sa pohodlným. Záver: roky karavanu sa stále cítia. Tesnenia na oknách po zakúpení karavanu musia byť ošetrené silikónom a je lepšie ich vymeniť. V budove obchodov teraz bez problémov.

plynový

Možno ruský plyn je hlavnou bolesťou zimného karavanu. Tankované v decembri pre čerpacie stanice pochybnej kvality, mohol som si veľa mrazeného plynu. V Európe je tento problém vylúčený - 99% propán sa používa ako balený plyn - ropný plyn, ktorý sa odparuje na teplotu -40 ° C. V Rusku je situácia iná. Na zníženie nákladov na hotový výrobok v butáne sa zmieša s bután - plyn, ktorý sa neodparuje pri -1 ° C. Letný mix - 50/50. Zima - 90/10. Jediný problém je, že benzínové čerpacie stanice GOST nespĺňajú (neexistuje riadna kontrola) a každý vylieva čo chce. Po prvom dni práce na druhom plyne zamrzol. Všetok propán sa spotreboval, ale bután zostal v kvapalnej fáze. Problém je v tom, že sa skvapalnený plyn pod tlakom odparuje s absorpciou tepla. To vedie k dodatočnému zmrazeniu balóna po obvode. Po pár hodinách státia bez práce sa balónik roztopil a začal znova (nie dlho). Všimol som si, že plastová fľaša je odolnejšia voči omrznutiu ako kovová.

Európska karavana v zime

Ako už bolo spomenuté vyššie, spoločnosť Polar bola holandská Kip 45. Kachle Truma samozrejme rýchlo zahriali malý príves, ale plyn druhý deň zamrzol a Truma bola k ničomu. Našťastie, tento pozemok bol stratený v hlave pred cestou a dva elektrické konvektory o výkone 1 kW boli vzaté na poistenie. Potom karavanu zohrievali na ďalšie 4 dni (mimochodom, pri teplote -20 ° C je to celkom tolerovateľné). Z ďalších nepríjemných vlastností: ľadová podlaha, z ktorej vyfukovala studená voda, napriek celkovo príjemnej teplote. Z predných dverí bol viditeľný takmer po obvode a tvoril ľadové výrastky. To tiež vyfúkla z pod plomby každého okna, pretože oni boli všetci pokrytí mrazom a ľadom po obvode. Systém zásobovania vodou samozrejme nefungoval, pretože nádrže na sladkú vodu sa nachádzali v prednej skrinke so zamrznutým balónom a nádrž na znečistenú vodu v tomto karavane nie je vôbec k dispozícii. Záver: komfortná teplota prevádzky európskeho karavanu je do 5 ° C. Nepríjemná teplota do - 5 ° C. Nižšie nie je život, ale prežitie.

Téma, o ktorej sa tu hovorí, je dostatočne globálna a vážna. S radosťou budem pokračovať v diskusii so záujmami a odpoviem na vaše otázky v komentároch.

Andrey Kalashnikov

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár